حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت های بنیادی پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان

برای اکثر مردم تفاوت های بین پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان و همچنین انتخاب کاغذ مناسب، سوالی بی پاسخ است. از آن جایی که ما در نمایندگی کانن اصفهان، با بهره از هر دو نوع پرینتر، به دنبال آسان تر کردن انتخاب برای مشتری هستیم؛ در این مقاله به مقایسه بین دو نوع پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری می پردازیم.

پرینتر جوهر افشان:

شاید بتوان گفت استفاده از اسم “پرینتر جوهرافشان” بهترین روش برای توضیح نوع عملکرد این چاپگر باشد. این نوع چاپگر بیشتر برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می گیرد. پرینتر جوهرافشان با استفاده از جوهر، نقاطی بسیار ریزی را نزدیک به هم بر روی ورق کاغذ می افشاند. اگر کاغذ مورد استفاده در این نوع چاپگر از کیفیت پایینی بهره ببرد، ممکن است جوهر بر روی کاغذ پخش شده و بافت خود را از دست بدهد؛ در نتیجه تصویر بدست آمده تار و ناواضح به نظر برسد. روشنایی کاغذ نشان دهنده میزان صاف بودن و کیفیت آن است. پس برای چاپ تصاویر واضح در پرینتر جوهرافشان بهتر است از کاغذ های روشن تر و براق تر استفاده شود.

پرینتر جوهر افشان
پرینتر جوهر افشان

پرینتر لیزری:

بزرگ ترین تفاوت پرینتر جوهرافشان با لیزری، استفاده از پودری خاص با فشردگی و غلظت زیاد به نام “تونر” در چاپگر لیزری به جای جوهر است. کارتریج تونر پودری است که از لحاظ الکتریکی باردار شده است و در حین عمل چاپ، با استفاده از گرما بر روی کاغذ ذوب می شود. در واقع کارتریج و شارژ آن، همان تونر پرینتر لیزری است. لیزر با استفاده از بار الکتریکی، بر روی قطعه ای استوانه ای و چرخان به نام “درام”، تصویر را می کشد، سپس ذرات باردار تونر بر روی بارهای ناهم نام ایجاد شده بر روی کاغذ می نشینند تا تصویر کامل شود. در آخرین مرحله “فیوزر” با حرارت دادن کاغذ، تونر را ذوب کرده و به برگه می چسباند. اینگونه دیگر تصویر به عمل آمده تار و ناواضح نمی شود و نیازی به خشک شدن ندارد.

 

پرینتر لیزری
پرینتر لیزری

مقایسه پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری:

  • پرینتر جوهرافشان تصویر را به صورت سری از نقطه ها می بینند، در صورتی که چاپگر لیزری به صورت شکلی هندسی می بیند.
  • با توجه به نوع کاغذ مصرفی، پرینتر جوهرافشان ممکن است تصاویری تار و مبهم چاپ کند اما در چاپگر لیزری این ریسک وجود ندارد.
  • با وجود قیمت پایین تر پرینتر جوهرافشان، جوهر آن هزینه زیادی دارد. در پرینتر لیزری کارتریج تونر نیاز به تعویض کمتری دارد و از سرعت بیشتری بهره می برد.

 

 

 

r_m
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

X